Апостиль

Особливості проставлення штампу «Apostille» 

(в тексті – “Апостиль”)

Апостилем називається засвідчення міністерством закордонних справ, міністерством освіти, міністерством юстиції підпису посадової особи, яка підписала або офіційно засвідчила будь-який офіційний документ, що був складений на території конкретної держави.

Документи, на яких був поставлений штамп “Апостиль”, не потрібно легалізовувати.

Апостиль проставляється для більшості країн, крім Об’єднаних Арабських Еміратів, Єгипту, Китаю, Лівії, Сирії та деяких інших країн. Для цих країн застосовується процедура легалізації.

Документи, на яких проставляється штамп “Апостиль” в Україні:

 • вихідні документи з органів прокуратури та органів юстиції;
 • адміністративні документи;
 • вихідні документи з органів судової влади;
 • оформлені приватними або державними нотаріусами;
 • документи про освіту та вчені звання.

Категорії документів, на яких штамп “Апостиль” не проставляється:

 • видані дипломатичними установами України, що знаходяться на території інших країн;
 • адміністративні документи, що напряму пов’язані з комерційними чи митними операціями;
 • оригінали, копії, фотокопії наступних документів: паспорти, трудові книги, військові квитки, свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів (технічні паспорти), дозволи на носіння зброї, посвідчення особи, документи, що мають характер листування, нормативно-правові акти, роз’яснення та правові висновки стосовно їх застосування.

Також на території України для проставлення штампу “Апостиль” не можуть бути прийняті оригінали офіційних документів, які були видані установами колишніх республік СРСР. На копіях цих документів апостиль проставляється в разі їх засвідчення в установленому порядку в межах України.

В Постанові Кабінету Міністрів України передбачено органи влади, уповноважені на проставлення апостилю.

 1. Міністерство освіти і науки України уповноважене проставляти штамп “Апостиль” на офіційних документах, виданих державними органами, освітніми закладами, підприємствами, організаціями, установами, які мають відношення до сфери освіти та науки. До таких документів входять дипломи про освіту, атестати, сертифікати про присвоєння вчених звань, навчальні плани, довідки з навчальних закладів.
 2. Міністерство юстиції України проставляє штамп “Апостиль” на документах, які видаються органами юстиції та судами та які оформляються нотаріусами України: свідоцтва та довідки, видані органами РАЦС, судові рішення та довідки, документи, видані та засвідчені нотаріусами.
 3. Міністерство закордонних справ України має повноваження проставляти штамп “Апостиль” на довідках про стан здоров’я (при умові їх засвідчення обласним відділом охорони здоров’я), довідках, виданих архівними установами України, а також на довідках, виданих органами МВС України та на інших офіційних документах.

Подвійний та одинарний апостиль

Наприклад, для укладення шлюбу українських громадян за межами країни необхідно проставити штамп “Апостиль” на довідці про підтвердження родинних зв’язків. Крім того, апостиль проставляється на оригіналі довідки Міністерства юстиції України. Після цього здійснюється переклад та засвідчення нотаріусом. Далі слід повторно подати довідку до Міністерства юстиції України для проставлення апостилю. Подібна подвійна процедура проставлення апостилю використовується в Італії, Португалії, Франції, Швейцарії та в інших державах-учасницях Конвенції.

Для документів, які призначені для використання, наприклад, в США, достатньо проставити апостиль на оригіналах. Після цього до засвідченої у встановленому порядку копії документа підшивається переклад, який в свою чергу засвідчується нотаріусом. Це схема одинарної процедури проставлення апостилю.

Залежно від мети оформлення документів, після одинарного проставлення апостилю документи потрібно подавати в посольство країни, на території якої планується їх застосовувати. Всі документи, які видані на території іноземних держав та призначені для використання на території України, в обов’язковому порядку мають бути апостильовані в консульстві України.

 

ВАРТІСТЬ ПРОСТАВЛЕННЯ ШТАМПУ “АПОСТИЛЬ”

 

ДокументиСтрок проставленняЦіна
Міністерство юстиції України: Документи, видані органами РАЦС: свідоцтва про народження, шлюб, розірвання шлюбу, смерть, витяги та ін.3 дні200 грн.
Міністерство юстиції України: Документи, видані органами юстиції та судами, а також нотаріальні документи5 днів200 грн.
Міністерство закордонних справ України: Довідки, видані органами МВС України, архівними установами, довідки про стан здоров’я та ін.8 днів400 грн.
Міністерство закордонних справ України: Довідки, видані органами МВС України, архівними установами, довідки про стан здоров’я та ін.3 дні800 грн.
Міністерство освіти і науки України: Документи, видані навчальними закладами, державними органами, установами та організаціями, які стосуються сфери освіти та науки3 робочі дні900 грн.
Міністерство освіти і науки України: Документи, видані навчальними закладами, державними органами, установами та організаціями, які стосуються сфери освіти та науки10 робочих днів700 грн.
Міністерство освіти і науки України: Документи, видані навчальними закладами, державними органами, установами та організаціями, які стосуються сфери освіти та наукиДо 20 робочих днів*900 грн.

 

*Документи (старого та нового зразка), що потребують надсилання запиту.

 

ДОДАТКОВО:

 

Проставлення штампу обласного  управління юстиціїГУ юстиції Житомирської області1 день50 грн.
Проставлення штампу обласного управління юстиціїІнші області2-3 дніВід 100 грн.
Проставлення печатки Міністерства охорони здоров’яУправління охорони здоров’я Житомирської ОДА1 день50 грн.

 

ПРОСТАВЛЕННЯ ШТАМПУ “АПОСТИЛЬ” ДЛЯ ЮРИДИЧНИХ ОСІБ:

Назва МіністерстваДокументиСтрокВартість
Міністерство юстиції УкраїниНотаріальні документи юридичних осіб5 днів330 грн.
Міністерство юстиції УкраїниРеєстраційні документи юридичних осіб та ін.5 днів330 грн.
Міністерство юстиції УкраїниСудові документи юридичних осіб5 днів330 грн.