Апостиль

Що таке Апостиль

Апостиль (від французького слова apostille) — це спеціальний прямокутний штамп, який ставиться виключно на офіційні документи для підтвердження справжності підпису, посади особи, яка його підписала, та проставленої на документі печатки або штампу.

Засвідчення документів штампом апостиль гарантує їх дійсність та відповідність вимогам державних органів всіх країн, що підписали Гаазьку конвенцію (від 5 жовтня 1961 року). Станом на грудень 2023 року, учасницями конвенції є більше 100 країн світу, в тому числі всі країни Євросоюзу, США, та з січня 2024 року — Канада.

Документи, на яких був поставлений штамп Апостиль, не потрібно додатково легалізовувати.

Апостиль проставляється для більшості країн, крім Об’єднаних Арабських Еміратів, Єгипту, Китаю, Лівії, Сирії та деяких інших країн. Для цих країн застосовується процедура легалізації.

Документи, на яких проставляється штамп Апостиль в Україні:

  • вихідні документи з органів прокуратури та органів юстиції;
  • адміністративні документи;
  • вихідні документи з органів судової влади;
  • оформлені приватними або державними нотаріусами;
  • документи про освіту та вчені звання.

Категорії документів, на яких штамп Апостиль не проставляється:

  • видані дипломатичними установами України, що знаходяться на території інших країн;
  • адміністративні документи, що напряму пов’язані з комерційними чи митними операціями;
  • оригінали наступних документів: паспорти, трудові книги, військові квитки, свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів (технічні паспорти), дозволи на носіння зброї, посвідчення особи, документи, що мають характер листування, нормативно-правові акти, роз’яснення та правові висновки стосовно їх застосування.

Також на території України для проставлення штампу Апостиль не можуть бути прийняті оригінали офіційних документів, які були видані установами колишніх республік СРСР. На копіях цих документів апостиль проставляється в разі їх засвідчення в установленому порядку в межах України.

В Постанові Кабінету Міністрів України передбачено органи влади, уповноважені на проставлення апостилю.

  1. Міністерство освіти і науки України уповноважене проставляти штамп Апостиль на офіційних документах, виданих державними органами, освітніми закладами, підприємствами, організаціями, установами, які мають відношення до сфери освіти та науки. До таких документів входять дипломи про освіту, атестати, сертифікати про присвоєння вчених звань, навчальні плани, довідки з навчальних закладів.
  2. Міністерство юстиції України проставляє штамп Апостиль на документах, які видаються органами юстиції та судами та які оформляються нотаріусами України: свідоцтва та довідки, видані органами РАЦС, судові рішення та довідки, документи, видані та засвідчені нотаріусами.
  3. Міністерство закордонних справ України має повноваження проставляти штамп Апостиль на довідках про стан здоров’я (при умові їх засвідчення обласним відділом охорони здоров’я), довідках, виданих архівними установами України, а також на довідках, виданих органами МВС України та на інших офіційних документах.

Подвійний та одинарний апостиль

Наприклад, для укладення шлюбу українських громадян за межами країни необхідно проставити штамп Апостиль на довідці про підтвердження родинних зв’язків. Крім того, апостиль проставляється на оригіналі довідки Міністерства юстиції України. Після цього здійснюється переклад та засвідчення нотаріусом. Далі слід повторно подати довідку до Міністерства юстиції України для проставлення апостилю. Подібна подвійна процедура проставлення апостилю використовується в Італії, Португалії, Франції, Швейцарії та в інших державах-учасницях Конвенції.

Для документів, які призначені для використання, наприклад, в США, достатньо проставити апостиль на оригіналах. Після цього до засвідченої у встановленому порядку копії документа підшивається переклад, який в свою чергу засвідчується нотаріусом. Це схема одинарної процедури проставлення апостилю.

Залежно від мети оформлення документів, після одинарного проставлення апостилю документи потрібно подавати в посольство країни, на території якої планується їх застосовувати. Всі документи, які видані на території іноземних держав та призначені для використання на території України, в обов’язковому порядку мають бути апостильовані в консульстві України.

 

ВАРТІСТЬ ПРОСТАВЛЕННЯ ШТАМПУ АПОСТИЛЬ

Тип документаТермін опрацюванняЦіна, грн
Документи, видані органами РАЦС:
апостиль на свідоцтва про народження, шлюб, розірвання шлюбу,
свідоцтва про смерть, свідоцтва про зміну імені або прізвища,
витяг про дошлюбне прізвище і т.д.
3 робочі дні350
Документи, видані органами юстиції та судами, а також нотаріальні документи:
апостиль на заяву, довіреність, нотаріальні переклади, на оригіналах яких вже є апостиль, нотаріальні копії свідоцтв старого зразка до 1990 р. включно, нотаріальні копії довідок та інших державних документів), рішення суду
3 робочі дні350
Витяг про відсутність судимості
апостиль на витяг про відсутність судимості
для замовлення витягу потрібна:
копія внутрішнього паспорта або id картка та копія довідки
про реєстрацію
Замовити витяг  три робочі дні
+
апостиль 12  робочих днів
1500 
+
800
Довідка про реєстрацію 
Апостиль на довідку про реєстрацію (Додаток 13 до правил)
Медична довідка
форми 082-О
Апостиль на медичну довідку.
Медичні довідки повинні бути засвідчені в обласному департаменті охорони здоров’я за підписом керівника департаменту. Довідки видані Олександрівською клінічною лікарнею міста Києва засвідчуюються штампом апостиль без підтвердження в обласному департаменті охорони здоров’я
12  робочих днів800
Термінова обробка документів про освіту нового зразка:
апостиль на атестати та дипломи, які не потребують запиту
 

1 робочий день

3 робочі дні

 

3400

2100

 

Звичайна обробка документів про освіту нового зразка:
апостиль на атестати та дипломи, які не потребують запиту

 

11 робочих днів1750
Обробка документів про освіту, які потребують запиту:
апостиль на атестати та дипломи
старого та нового зразка, табель, усі довідки, навчальні плани, дипломи міжнародного зразка, сертифікати, документи на яких не співпадають підписи
25 робочих днів2000

 

 

ДОДАТКОВО:

 

Проставлення штампу обласного  управління юстиціїГУ юстиції Житомирської області1 день150 грн.
Проставлення штампу обласного управління юстиціїІнші області2-3 дніВід 200 грн.
Проставлення печатки Міністерства охорони здоров’яУправління охорони здоров’я Житомирської ОДА1 день150 грн.

 

ПРОСТАВЛЕННЯ ШТАМПУ “АПОСТИЛЬ” ДЛЯ ЮРИДИЧНИХ ОСІБ:

Назва МіністерстваДокументиСтрокВартість
Міністерство юстиції УкраїниНотаріальні документи юридичних осіб5 днів550 грн.
Міністерство юстиції УкраїниРеєстраційні документи юридичних осіб та ін.5 днів550 грн.
Міністерство юстиції УкраїниСудові документи юридичних осіб5 днів550 грн.